Drukarki 3D w medycynie

W wielu przypadkach obecnie dostępna technologia znacznie wyprzedza wiedzę i oczekiwania co do niej, które mają zwykli ludzie. Pewne wynalazki i urządzenia, które obecne były jedynie w filmach, są powszechnie używane już dziś. Jednym ze sztandarowych urządzeń, które równie dobrze mogłoby być obecne na statku kosmicznym w filmie s-f jest drukarka 3D.

Nie tylko zabawka

Drukarki 3D to urządzenia, które są w stanie tworzyć trójwymiarowe obiekty poprzez ich drukowanie. Proces ten przebiega poprzez nakładania kolejnych warstw tworzywa sztucznego, aż do osiągnięcia żądanego obiektu.

Początkowo wynalazek ten był powszechnie wykorzystywany w celu tworzenie prostych zabawek lub demonstracyjnych wydruków. Dziś jednak drukarki 3D zaczynają ratować ludziom życie.

Medycyna z drukarki

Drukarki 3D takie jak https://sklep.gkpge.pl/drukarki-3d potrafią tworzyć obiekty 3D, o właściwie dowolnych rozmiarach. Bardzo szybko dostrzegli to lekarze i wdrożyli pracę tych urządzeń dla dobra pacjentów. Dzięki nim uzyskiwać można miniaturowe elementy ucha wewnętrznego, jak również całe kości, które pozwalają uzupełniać ubytki w kościach. Można w ten sposób dokonywać uzupełnień zarówno kości kończyn, jak i twarzy.

Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim bardzo precyzyjne dopasowanie generowanych wydruków do pacjentów. Na postawie wykonywanych badań określa się wymiary potrzebnych wydruków co do setnych części milimetra, dzięki czemu uzupełniane ubytki pasują wręcz idealnie.

Obecnie nie istnieje żadna doskonalsza technologia, która potrafi w tak spersonalizowany sposób podejść do pacjenta.