Czy rodzaj papieru ma wpływ na jakość wydruku?

Drukarka to urządzenie, które może generować wysokie koszty eksploatacji. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby wybrać model, który będzie właściwie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Powinien on gwarantować najwyższą wydajność – jest to szczególnie ważne dla tych, którzy drukują często i w dużych ilościach. Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, czy rodzaj stosowanego papieru ma wpływ na koszty eksploatacyjne.

Optymalna gramatura papieru

Tusz do drukarki atramentowej jest nieco rzadszy, a zarazem intensywniejszy. Chcąc wykorzystać potencjał posiadanego sprzętu należy zainwestować w papier o odpowiedniej gramaturze. Powinna być ona wyższa niż 80g/m2. Dzięki temu jakość wydruku będzie znajdować się na najwyższym poziomie. Kolory pozostaną wyraziste, a ryzyko ich rozmazania zostanie zniwelowane.

W przypadku tuszów do drukarek atramentowych – https://www.drtusz.pl istotne jest to, aby papier wykazywał doskonałe właściwości absorbujące. Musi on pochłaniać atrament. Kartki po wydruku nie powinny być „mokre” i obciążone. Jeśli tak jest, to najprawdopodobniej papier jest zbyt cienki.

Papier a tusz do drukarki laserowej

W przypadku drukarek laserowych można o wiele łatwiej dobrać odpowiedni papier. Wspomniane urządzenia nie są tak wymagające, jak modele atramentowe. Oczywiście typ zastosowane papieru również ma znaczenie. Zbyt cienkie kartki nie są wskazane pomimo tego, że ich zakup jest sporo tańszy. Zwykle za kilka złotych można zakupić całą ryzę.

Osoby, które drukują dokumenty do własnego użytku raczej nie odczują większej różnicy. Nieco inaczej jest w przypadku, gdy jakość wydruku ma duże znaczenie. Należy również wziąć pod uwagę, że drukowanie dwustronne jest większym obciążeniem dla papieru. Musi on „pochłonąć” znacznie więcej tuszu, a więc lepiej zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że treści nie będą przebijać.