drukowanie plakatów

Plakat do druku trafia nieprędko

Dzisiejsze drukarnie dysponują nowoczesnym sprzętem. To, co używane było jeszcze kilkadziesiąt lat temu w żaden sposób nie przypomina dzisiejszych innowacyjnych maszyn stosowanych w firmach drukarskich na szeroką skalę.

Druk offsetowy, cyfrowy?

drukowanie plakatów

Drukarnie stosują różne techniki druku, w zależności od rodzaju zleceń i potrzeb klienta, przykładem może być copyshop. Najpopularniejszym z nich jest druk offsetowy. Jest on szczególnie opłacalny przy drukowaniu większych ilości materiałów. Na pojedynczy plakat do druku nie opłaca się nastawiać maszyny. W przypadku pojedynczych zleceń, drukowanie plakatów przebiega metodą cyfrową. Ta technika jest polecana przy niskich nakładach także dlatego, że czas realizacji całego procesu zajmuje niewiele czasu. W przypadku druku offsetowego klient musi uzbroić się w większą dawkę cierpliwości. To dwie najpopularniejsze techniki druku, choć nie jedyne. Istnieją także te, które przeznaczone będą dla wyjątkowych zleceń – takie jak druk ultrafioletowy czy lateksowy.

Praca grafika komputerowego

Plakat do druku trafi dopiero wtedy, gdy praca grafika komputerowego zostanie w pełni zakończona. Jest to praca wieloetapowa, polegająca na projektowaniu i obrabianiu szkiców na komputerze. Prace grafików komputerowych najłatwiej zaobserwować w dużych skupiskach miejskich – Warszawa czy Kraków plakat w tych miastach może być umieszczony nie tylko za witrynami sklepowymi czy drzwiami, ale także w specjalnie wyznaczonych miejscach (np. słupy ogłoszeniowe).