iphone 13 pro złoty gold

iPhone 13 pro – Czy warto go kupić?

Wyjaśnienie korzyści płynących z szybszej częstotliwości odświeżania wyświetlaczy i 120Hz jest trudne. Jest to naprawdę jedna z tych rzeczy, które trzeba wypróbować w sklepie, aby poczuć, co to dodaje. Wszystkie poprzednie iPhone’y (oraz iPhone 13) były wyposażone w panele 60 Hz, co oznacza, że próbują odświeżać obraz 60 razy na sekundę. Ale w iPhone’ach 13 i 13 Pro panel może odświeżać obraz nawet 120 Hz – czyli 120 razy na sekundę. W najprostszym ujęciu sprawia to, że działania są szybsze. Podczas przewijania stron WWW lub ekranu głównego nie występują szarpnięcia, a aplikacje płynnie wyłaniają się na ekranie.

Wyświetlacz w iPhone 13 pro

Odświeżanie 120 Hz nie zawsze jest jednak dobrym sposobem na wykorzystanie mocy obliczeniowej, dlatego panele LTPO są adaptacyjne – zmieniają częstotliwość odświeżania w zależności od wykonywanego zadania. Takie rozwiązanie Apple nazywa ProMotion.

Gdy robisz coś na telefonie, gdzie 120 Hz jest prawdopodobne, aby zrobić widoczną różnicę, takich jak przewijanie Twittera lub gry, panel będzie dążyć do tego – i, z mojego doświadczenia, trafić go. Jeśli jednak oglądasz film, z których większość jest kręcona w 30 klatkach na sekundę, ekran zwolni. Czytasz książkę? Będzie jeszcze wolniejszy, aż do 10Fps.

Kamera

iphone 13 pro aparatyKiedy Apple wprowadził iPhone 12 Pro i Pro Max, oba modele były dość zróżnicowane. Jeśli chciałeś stabilizację w korpusie lub większy, szeroki czujnik, musiałeś zdecydować się na 6,7-calowy model Max. To już nie jest ten przypadek.

Zarówno iPhone 13 Pro, jak i Pro Max są wyposażone w dokładnie taki sam aparat – a w wielu sytuacjach jest to najlepszy aparat w smartfonie. Potrójny układ aparatów składa się z 12-megapikselowej matrycy szerokokątnej z obiektywem f/1,5, 12-megapikselowej matrycy ultraszerokokątnej f/1,8 o polu widzenia 120 stopni oraz 12-megapikselowego teleobiektywu 77 mm z 3-krotnym zoomem optycznym. Jest też czujnik LiDAR, który pomaga w robieniu portretów przy słabym oświetleniu.

Ten 12-megapikselowy szeroki aparat ma znacznie większe piksele i szerszy otwór przysłony niż wcześniej. Apple twierdzi, że to może wpuścić 2,2x więcej światła niż wcześniej. Ponadto, Apple twierdzi, że nowy ultra-szeroki może również wpuścić 92% więcej światła. 12-megapikselowy szeroki aparat jest po prostu oszałamiające. Te większe piksele dają obrazy bardziej naturalną głębię, a poziom szczegółów uchwyconych, zwłaszcza w futrze i włosach, jest fantastyczny. Apple Smart HDR system jest teraz w czwartej iteracji, a to robi wspaniałą pracę wyrównywania zakresu dynamicznego i kolory w trudniejszych sytuacjach, przy zachowaniu wszystko wygląda realistycznie.

Wydajność

Telefon jest napędzany przez A15 Bionic, który ma sześciordzeniowy procesor, pięciordzeniowy procesor graficzny i 16-rdzeniowy silnik neuronowy do zadań AI. Apple wyposażył modele iPhone 13 Pro z pięciordzeniowym GPU, a nie czterordzeniowej wersji w iPhone 13 – choć korzyści z tego nie są jasne. Jest też 6 GB pamięci RAM, który jest 2GB wzrost na zwykłych modeli iPhone 13.

Warto jest również zaopatrzyć się w zestaw akcesoriów których nie będzie w pudełku, tym bardziej jeśli to nasz pierwszy iphone. Jeśli nie wiesz co może ci się przydać poza oczywistymi kwestiami jak etui czy szkło hartowane na stronie ispot zamówisz nowy iphone 13 pro oraz wszystkie akcesoria po korzystnej cenie.